Tickets, see Dates, Time, & Hotels

.

Prelims

Dates: 

Start Times are 8PM sharp both Friday & Saturday (doors open one hour before start time)

Location: The Spanish Galleon at the OD Beach & Golf Resort (end of Main Street in North Myrtle Beach)

Preferred Hotel:  The OD Beach & Golf Resort 

General Admission (no reserved or guaranteed seat) = 

Reserved Grandstand Seating (formerly “bleachers”) = only 70 seats available. Tickets are first come and are reserved when order form and payment is received via check to:  NSDC, 5111 N. Kings Hwy, Myrtle Beach, SC, 29577

Click Here for Grandstand Seating Order Form

Finals

Dates:

Start Times (doors open one hour before start time):

Thursday8PM

Friday 7:30PM

Saturday 7:30PM

Location: The Spanish Galleon at the OD Beach & Golf Resort (end of Main Street in North Myrtle Beach)

Preferred Hotel:  The OD Beach & Golf Resort

General Admission (no reserved or guaranteed seat) = 

Reserved Grandstand Seating (formerly “bleachers”) = only 70 seats are available.  Tickets are first come and are reserved when order form and payment is received via check to:  NSDC, 5111 N. Kings Hwy, Myrtle Beach, SC, 29577

Click Here for Grandstand Seating Order Form

————————————————————————————-

2016 FINALS CONTESTANTS

Masters Division

1.) Pat Folds / Mike Formy-Duval

2.) Barbara and Jack Rickard

3.) Susie Beaver / Roger Woodson

4.) Maureen and Rick Little

5.) Loretta McIntosh / James A. Parker

6.) Joan McKinney / Claude Robertson

7.) Montine and Connie Bridges

8.) Mott Free / Joe Honeycutt

9.) Jane Jacobs / Craig Guy

 

Senior Division (Number is Dance Order) 

1.) Marsha and Les Rose

Greensboro, NC

2.) Dale and Jim Hern

Camden, SC

3.) Sheila Blazer and Bill Seymour, Jr.

North Myrtle Beach, SC

4.) Pat and Archer Joyce

Greensboro, NC

5.) Susan and John Leggett

Cary, NC

6.) Brenda and Bill Barber

Murrells Inlet, SC

7.) Cathy Metcalf and Vaughn Royal

Lorton, VA             Alexandria, VA

8.) Cameron Caruso and Bruce Yates

Mt. Pleasant, SC         Jefferson, GA

9.) Nancy and Gene Pope

Durham, NC

Professional Division (Number is Dance Order first and second night) 

1/4.) Tobitha and Ashley Stewart

China Grove, NC

2/8.) Michele Derosa and Sammy Clellend

Lighthouse Point, FL  Winston Salem, NC

3/6.) Kristal Taylor Davis and Sam West

Sophia, NC                               Hamlet, NC

4/9.) Jessica McAlhany and Cody Edwards

Hanahan, SC                            Summerville, SC

5/7.) Nikki Kontoulas and Scott Campbell

Charlotte, NC            Hamer, SC

6/5.) Autumn Jones and Brennar Goree

N. Myrtle Beach, SC   Raleigh, NC

7/2.) Myers Floyd and Garrett Humphries

St. Robert, MD            West Columbia, SC

8/3.) Jada Bannen and Steve Balok

Columbia, SC             Cornelius, NC

9/1.) Jill and Steve Woodard

Greenville, SC

Junior II Division (Number is dance order)

1.) Bethany Forest and Cody Morgan

Badin, NC                        Siler City, NC

2.) Sydney West and Johnathan Kemp

Hamlet, NC                 Edgefield, SC

3.) Hannah Ashmore and Thomas Butler

Matthews, NC                         Ashville, NC

4.) Mary Elizabeth Jacobs and Noah Veon

Kannapolis, NC                                Little River, SC

5.) Kayla Henley and Grayson Free

Elon, NC               Mt. Pleasant, SC

6.) Allison Pittman and Cullen Fields

Raleigh, NC                        Clayton, NC

7.) Julia Brown and Win Underwood

Newport, NC               N. Myrtle Beach, SC

8.) Karlee Martin and Jackson Batten

Dunn, NC                  N. Myrtle Beach, SC

9.) Adrianna Liggins and Ryan Boz

Raleigh, NC                 Franklinton, NC

10.) Ivy Claire Huiet and Bradley Kemp

Trenton, SC                Edgefield, SC

11.) Kaylee Bravo and Kolten Ellis

Charlotte, NC      Gaffney, SC

12.) Kelsey Vaughn and Kaleb Brown

North Augusta, SC   Rock Hill, SC

Junior 1 Division

1.) Kali Walters and Maxwell Rusmisell

Trinity, NC                        Charlotte, NC

2.) Lauren Cookman and Jason Long

Fort Mill, SC                       Rock Hill, SC

3.) Brooke Farrior and Billy West

Hope Mills, NC                  Hamlet, NC

4.) Reilly Edgeworth and Drew Allen

Little River, SC             Concord, NC

5.) Karsyn Folds and Mack West

Atlanta, GA      Hamlet, NC

6.) Lizzie Batten and Trey Henley

N. Myrtle Beach, SC  Elon, NC

7.) Ava Farlow and Zane Morgan

Richmond, VA    Siler City, NC

8.) Gracie Pandure and Tucker Brown

N. Myrtle Beach, SC    Angier, NC

NonPro Division

1.) Tina and John Phillips

Winston Salem, NC

2.) Susan Welch and Danny Scott

Greenwood, SC    Simpsonville, SC

3.) Robbie Brunson and Tommy Manibusan

Inman, SC                            Union, SC

4.) Kalin Ellis and Jeremy Webb

Gaffney, SC      Lexington, SC

5.) Crystal and Tripp Turner

Burlington, NC

6.) Karen Nussbaum and Darrell Gaither

Greensboro, NC          Winston Salem, NC

7.) Linda Lawhorn and Jim Childs

Chickamauga, GA   Oglethorpe, GA

8.) Audrey and Don Borja

Locust Grove, VA

9.) Kim Chance and Bryan Renn

North Myrtle Beach, SC

10.) Taylor Shirley and Chad Farlow

Cayce, SC                 N. Myrtle Beach, SC

 

2016 FINALS JUDGES (all divisions except Masters):

TBD

MASTERS JUDGES

TBD

————————————————————————————–

Contest Accommodations

  • OD Beach & Golf Resort (contest location) / 98 North Ocean Blvd / N. Myrtle Beach / 800-438-9590 / January Rate = $74 / March Rate = $87 for a 3-night stay